INFORMACJA DOTYCZĄCA ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO ORAZ AKUMULATORÓW WYMIENNYCH

Na terenie całej Polski wszyscy użytkownicy instytucjonalni, prywatni oraz przedsiębiorstwa zobowiązani są do przestrzegania przepisów dotyczących organizowania, finansowania, odbierania i przetwarzania zużytego sprzętu z gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw i instytucji państwowych oraz samorządowych. Zgodnie z tymi przepisami wprowadzono zorganizowany system selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego, baterii i odpadów.

 

NTT System S.A. uczestniczy i przestrzega wymogów prawnych dotyczących programu zbiórki i recyklingu wprowadzanych do obrotu produktów oraz baterii i odpadów opakowaniowych, przetwarzania elektroniki po wycofaniu z eksploatacji zgodnie z obowiązującymi na terenie Polski przepisami i regulacjami, w szczególności wymogami Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 11 września 2015 roku, Ustawy o bateriach i akumulatorach z dnia 24 kwietnia 2009 roku oraz Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku.

 

Zgodnie z wymogami ustawy o odpadach na podstawie art. 54 ust. 2 i art. 55 ust. 2, Spółka NTT System S.A.  od 2018 roku jest zarejestrowana w Ogólnopolskiej Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami w rejestrze podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami pod numerem BDO 000000216. 

 

W ramach zorganizowanego systemu selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego, baterii i odpadów opakowaniowych NTT System S.A. współpracuje tylko z podmiotami zarejestrowanymi w Ogólnopolskiej Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami posiadającymi wiedzę, zaplecze i stosowne pozwolenia oraz decyzje środowiskowe. 

 

Obowiązki wynikające z gospodarowania odpadami powstałymi z wprowadzanego sprzętu, baterii i akumulatorów oraz odpadów opakowaniowych Spółka realizuje za pośrednictwem Biosystem Organizacji Odzysku Opakowań Spółka Akcyjna, Kraków, ul. Odlewnicza 68, nr rejestrowy w BDO: 000003875 oraz ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., Warszawa, ul. Łopuszańska 95, nr rejestrowy BDO: 000005953 a zużyty sprzęt elektroniczny, baterie i akumulatory oraz pozostałe odpady opakowaniowe przekazuje wyspecjalizowanym podmiotom za pośrednictwem systemu BDO, gdzie każdorazowe przekazanie odpadu jest rejestrowane Kartą Przekazania Odpadów, z uwzględnieniem masy i rodzaju odpadu. W zakresie odbioru zużytego sprzętu baterii i odpadów opakowaniowych Spółka współpracuje z uprawnionymi podmiotami posiadającymi wiedzę, umiejętności i stosowne zezwolenia do zbierania, transportu i przetwarzania odpadów tj. Polska Grupa Recyklingu Proeko Sp. z o.o.  nr rejestrowy BDO: 000023809, LEKARO Sp. z o.o. nr rejestrowy BDO: 000002263, Stora Enso Poland S.A. nr rejestrowy BDO: 000002222.

 

RECYKLING ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO

 

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to niesprawne urządzenia elektryczne lub elektroniczne np. komputery stacjonarne, komputery tupu All in One, notebooki nienadające się do dalszego użytkowania.

Aby ograniczyć zanieczyszczenia i zagwarantować jak najlepszą ochronę środowiska naturalnego Spółka preferuje naprawę sprzętu komputerowego oraz ponowne wykorzystanie jego elementów.  

 

Przypominamy, że sprzęt oznaczony symbolem przekreślonego kontenera, informuje, że sprzęt ten, po okresie jego używania nie może być wyrzucony łącznie z innymi odpadami komunalnymi. Użytkownik jest zobowiązany do jego przekazania prowadzącym zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Za pozostawienie tego typu sprzętu w miejscu do tego nie przeznaczonym (np. wyrzucenie do śmietnika, wystawienie przed blok czy porzucenie w lesie) grozi kara do 5000 zł.  Od 1 lipca 2006 r. konsument ma prawo do nieodpłatnego oddania swojego zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego w sklepie, który przyjmuje zużyty sprzęt w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt na zasadzie "1 za 1", lub nieodpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub umieścić w specjalnych pojemnikach udostępnianych przez organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego np. https://czerwonekontenery.pl/, https://www.elektroeko.pl/punkty-zbierania-elektrosmieci/.

Informacja zawierająca adresy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działających na terenie danej gminy, znajduje się na stronie internetowej gminy oraz powinna być podawana do wiadomości w inny zwyczajowo przyjęty sposób np. w gablotach informacyjnych. 

 

W celu nieodpłatnego przekazania do recyklingu produktów NTT System S.A. wraz z bateriami prosimy o kontakt pod adresem mailowym: epeat@ntt.pl, koszty logistyczne związane z dostarczeniem produktu do NTT System S.A. ponosi użytkownik sprzętu.