Q&A - pytania od Akcjonariuszy

1. Czy firma posiada odpowiednie zabezpieczenie finansowe , środki na ogłoszony w raporcie nr 17/2024 skup akcji własnych w wysokości 9,6 mln Pln ? Jeżeli nie, to z czego firma będzie finansować skup akcji własnych?

Tak posiada, został utworzony kapitał rezerwowy na podstawie Uchwały nr 22 ZWZ NTT System S.A. z dnia 27 czerwca 2024 roku, w wysokości 9.600.000,00 złotych (słownie: dziewięć milionów sześćset tysięcy złotych )

 

2. Co jest większym priorytetem dla firmy NTT System, skup akcji własnych, czy raczej wypłacanie corocznie dywidendy?

Spółka będzie nadal dążyła do zachowania równowagi pomiędzy zapewnieniem zadowolenia akcjonariuszy poprzez utrzymanie corocznej wypłaty dywidendy, a prowadzonym skupem akcji własnych. Taki balans pozwoli na stabilny rozwój oraz utrzymanie atrakcyjności inwestycyjnej naszej Spółki.

 

3. Jaki udział w procentach może mieć wpływ na przychody spółki w 2025r. wygaszanie systemu Windows 10 i wymianę sprzętu komputerowego , oprogramowania na nowszy Windows 11 ?

Nie przewidujemy znaczącego wpływu , to będzie marginalny wpływ.

Wpływ zakończenia wsparcia firmy Microsoft dla systemu Windows 10, które nastąpi po 14 października 2025 r., w zakresie dostarczania aktualizacji zabezpieczeń oraz udzielania pomocy technicznej, jest trudny do przewidzenia. Na chwilę obecną Spółka nie odnotowała zwiększonego zainteresowania wymianą sprzętu w związku z nadchodzącym końcem wsparcia. Jednakże, z uwagi na możliwe zmiany w zakresie bezpieczeństwa oraz potrzeby dostosowania się do nowych technologii, Spółka będzie monitorować sytuację i dostosowywać swoje działania, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby rynku.

 

4. Czy firma NTT System bierze pod uwagę konsolidację rynku przez przejmowanie innych firm z podobnej branży, lub inną formę akwizycji, współpracy ? Czy  Komputronik jest jedną z hipotetycznych firm w ewentualnych przejęciach lub współpracy?

W najbliższym czasie, Spółka nie przewiduje prowadzenia działań w tym kierunku , choć rozmowy z różnymi podmiotami są kontynuowane .

 

5. Czy firma NTT System w najbliższych latach ma zamiar wyjść z GPW?

W najbliższym latach, Spółka nie przewiduje prowadzenia działań w tym kierunku

 

6. Jeżeli  Wasza firma chce dalej uczestniczyć w obrocie giełdowym (GPW), to w jaki sposób NTT System chce wzmocnić swój wizerunek na GPW, co za tym idzie zwiększyć płynność i wartość księgową na jedną akcje, która na dzisiaj wynosi 15,3 Pln, a kurs akcji to niespełna 7 Pln.

NTT nie zamierza prowadzić dodatkowych działań ukierunkowanych wyłącznie na wzmocnienie swojego wizerunku na GPW. Spółka wierzy, że jej wyniki oraz podejmowane działania stanowią najlepszą rekomendację dla inwestorów. Priorytetem pozostaje utrzymanie pozytywnych wyników finansowych, ich wzrost oraz dalszy rozwój. Spółka inwestuje w nowoczesne technologie i poszerza działalność o nowe obszary, jak choćby rozwijający się system zarządzania nieruchomościami – Bluebolt. NTT jest także pierwszym i jedynym polskim producentem komputerów stacjonarnych, All-in-One oraz laptopów z certyfikatem TCO, przyznawanym sprzętowi IT, który spełnia restrykcyjne kryteria środowiskowe i społeczne przez cały cykl życia produktu. Wszystkie informacje, które mogą być przydatne inwestorom, są regularnie publikowane na stronie internetowej Spółki. W celu zwiększenia płynności akcji, NTT nawiązała współpracę z biurem maklerskim Santander Biuro Maklerskie

 

7. Czy w związku z agresywną polityką Stanów Zjednoczonych oraz działaniami administracji prezydenta Donalda Trumpa w zakresie ceł, wprowadzono już nowe, wyższe stawki na podzespoły wykorzystywane w produkcji Państwa komputerów ? 

Polityka rządu Stanów Zjednoczonych oraz administracji Prezydenta Stanów Zjednoczonych Pana Donalda Trampa nie wpłynęła na wysokość stawek na podzespoły wykorzystywane w procesie produkcji w Spółce.

 

8. Czy przeprowadzili już Państwo analizę potencjalnego wpływu zmian celnych na przyszłe przychody i marże Państwa produktów?

Tak, analiza została przeprowadzona.

 

9. Jakie działania podejmują Państwo w celu zabezpieczenia się przed ewentualnymi zmianami stawek celnych?

Aktualnie Spółka nie prowadzi bezpośrednich działań w tym kierunku. Jednocześnie Zarząd śledzi na bieżącą sytuację geopolityczną oraz prowadzone prace legislacyjne, i będzie reagował na zaistniałe zdarzenia, adekwatnie do wprowadzanych zmian.

 

10. Czy rozważają Państwo zwiększenie produkcji podzespołów w Unii Europejskiej ?

Spółka nie zajmuje się produkcją podzespołów. Oczywiście jeśli będzie taka możliwość, Spółka nawiąże współpracę z podmiotami produkującymi podzespoły w Unii Europejskiej, o ile zaproponowane warunki będą atrakcyjne z punktu widzenia Spółki.

 

11. W Polsce dynamicznie rozwijana jest technologia komputerów kwantowych. Czy w związku z tym angażują się Państwo w badania nad tym obszarem lub jego rozwojem, aby w przyszłości stać się jednym z pierwszych producentów komputerów kwantowych ?

Aktualnie Spółka nie angażuje się w badania w tym obszarze.

 

12. Polityka administracji D. Trumpa zmusza Unię Europejską do zwiększenia wydatków na obronność cyfrową, oraz nowoczesne technologie wojskowe. Czy w związku z tym planują Państwo uczestniczyć w przetargach dla Wojska Polskiego lub w inny sposób promować swoje urządzenia i rozwiązania technologiczne w sektorze obronnym ?

Spółka już od wielu lat uczestniczy w postępowaniach przetargowych w ramach Zamówień Publicznych ogłaszanych na potrzeby Wojska Polskiego, działania te będą kontynuowane. Polityka administracji Pana Prezydenta Donalda Trampa nie wpływa na działania Spółki w tym kierunku.

 

13. Czy w nawiązaniu do informacji Ministerstwa Edukacji ze stycznia 2025 o redystrybucji bonów na laptopy o wartości 1,4 mld, spółka NTT System zaplanowała lub planuje działania mające na celu przygotowanie atrakcyjnej oferty odpowiadającej na wygenerowany przez rząd zakup sprzętu komputerowego dla nauczycieli w roku 2025 (tj ok. 550 tys. laptopów z oprogramowaniem)?

Spółka samodzielnie lub przez swoją Spółkę zależną NTT Technology sp. z o.o. od wielu lat przygotowuje i przedkłada  atrakcyjne oferty w ramach Zamówień Publicznych ogłaszanych przez Ministerstwo Edukacji i nadal będzie kontynuować powyższe działania. Zgodnie z programem wsparcia dla nauczycieli, wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom pedagogicznym już od 2023 roku Spółka umożliwia w swoich sklepach internetowych realizację tzw. Bonu dla nauczyciela, działania te będą kontynuowane również w bieżącym roku, a zaproponowana oferta nadal będzie konkurencyjna.

 

14. Czy NTT System widzi szansę na rozwój w związku z informacją opublikowaną w połowie lutego, iż Microsoft zainwestuje w Polsce 2,8 mld zł w centra danych, chmurę i sztuczną inteligencje ?

Każda wiadomość o nowych inwestycjach w Polsce, szczególnie w nowoczesnych sektorach takich jak branża IT jest pozytywną informacją. Jeśli inwestycja będzie realizowana zgodnie z opublikowaną informacją, a Spółka będzie miała możliwość rozwinięcia współpracy z firmą Microsoft również w tym zakresie, na pewno wykorzysta okazję.

 

15. Czy w związku nadchodzacym pokojem w Ukrainie, NTT System rozszerzy swoją działalność właśnie o Ukrainę ? 

W przypadku zakończenia wojny w Ukrainie, Spółka będzie kontynuowała swoje dotychczasowe działania i wykorzysta ewentualne nowe  możliwości rozwoju, zależnie od sytuacji geopolitycznej i gospodarczej.

 

16. Proszę o dodatkowe wyjaśnienie wysokiej zmiany w pozycji "przychody finansowe" pomiędzy 3 kw24 a 4 kw24. Proszę o wyjaśnienie tych zmian/księgowań - ma to dla mnie (jako akcjonariusza) znaczenie dla zrozumienia i oceny kondycji finansowej (rentowności) Spółki.

Na podstawie opublikowanych przez Spółkę sprawozdań finansowych za rok 2024 porównanie przychodów i kosztów w interesującym Pana okresie.

w tys PLN 30.09.24 31.12.24 Q4 zmiana
przychody finansowe 3 412 2 714 -698
koszty finansowe -6 307 -8 172 -1 865
razem -2 895 -5 458 -2 563

A więc koszty finansowe netto w Q4 to niecałe 2,6 mln PLN, wynikające głównie z umów faktoringowych i kredytowych.

Komentarz Spółki: pytania Akcjonariuszy dotyczące wyników Spółki za IV kw 2024 roku wynikają z podania błędnych danych przez jeden z serwisów giełdowych.

 

17. Z czego wynika poprawa marży brutto na sprzedaży osiągnięta w pierwszym kwartale 2025? Sprzyjający kurs walut, spadek cen frachtu czy zwiększenie udziału sprzedaży wysokomarżowych produktów własnych są zrozumiałe. Czy były także inne czynniki?

Poprawa marży brutto wynika przede wszystkim ze zwiększenia wolumenu sprzedaży produktów własnych, co jest efektem zaangażowania zespołów projektowego i sprzedażowego. Wzrost ten przełożył się bezpośrednio na wyższą marżę.

 

18. Jaki jest cel realizowanego skupu akcji własnych? Akcje zostaną umorzone czy wykorzystane w ramach Programu Motywacyjnego czy sprzedane w przyszłości na rynek?

Skup akcji własnych prowadzony jest przez Spółkę z zamiarem ich dalszej odsprzedaży i ma na celu poprawę wskaźników finansowych Spółki. Warunki nabywania akcji własnych Spółki zostały opublikowane w Raporcie Bieżącym nr 17/2024.

 

19. Jakie są dominujące waluty w rozliczeniach z kontrahentami? CNY i USD? Czy można prosić o podanie proporcji?

Dominującymi walutami w rozliczeniach z kontrahentami są EUR oraz USD. Pozostałe informacje w tym zakresie stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

 

20. Serwis Smarthwatche'ów: Spółka w pierwszej połowie 2024 roku pozyskała kontrahenta będącego producentem smartwatch'eów, dla którego ma świadczyć usługi serwisowe. Jak przebiega proces pozyskiwania dalszych kontrahentów? Jak rozumieć informacje z raportu za Q1'25, gdzie firma wskazuje na rozmowy dotyczące serwisu z jednym z globalnych liderów w produkcji smartwatchy- czy to renegocjacja z dotychczasowym kontrahentem (pozyskanym w H1'24) czy też rozszerzenie usług o nowego producenta?

Spółka jest niezmiennie zainteresowana poszerzaniem swojego portfolio produktów i usług. Ze względu na dobro prowadzonej działalności, nie możemy ujawniać szczegółów dotyczących aktualnie prowadzonych lub ewentualnych negocjacji.  Pozostałe informacje w tym zakresie stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

 

21. Kiedy możemy się spodziewać efektów modernizacji kanałów sprzedaży B2B i B2C (komunikowane w Q4'24)? Jakiego rodzaju zmiany planuje Zarząd?

Pierwsze efekty wprowadzonych zmian spodziewamy się zaobserwować w 2026 roku. Pozostałe informacje w tym zakresie stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

 

22. Jak przebiega rozwój sektora serwerów? Czy udało się pozyskać kluczowych kontrahentów zapewniających niszę w tym segmencie?

Nieustannie pracujemy nad rozwojem tej części naszej działalności. Pozostałe informacje w tym zakresie stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

 

23. Czy można prosić o ocenę, z perspektywy Spółki, zainteresowania jakim dzisiaj cieszy się program 'Laptop dla Nauczyciela' w porównaniu do wolumenów sprzedaży z przed roku?

Szczegółowe dane udostępnia Ministerstwa Cyfryzacji. Pozostałe informacje w tym zakresie stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

 

24. Jak Spółka ocenia sprzedaż dystrybuowanych produktów z kategorii małego AGD, na przykładzie Tineco? Czy towary się przyjęły na rynku? Czy można spodziewać się pozyskania nowych kontrahentów? 

Działalność w tym obszarze spełnia oczekiwania Spółki. Spodziewamy się dalszego rozwoju w tym kierunku. Szczegóły stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

 

25. Czy Spółka planuje jeszcze publikować w raportach rozbicie przychodów wg kanałów dystrybucyjnych (sieci handlowe, odbiorcy hurtowi, klient końcowy)?

Zakres informacji publikowanych w naszych raportach jest zgodny z obowiązującymi standardami raportowania, Aktualnie nie planujemy  wprowadzania zmian w tym zakresie.

26. Co się obecnie dzieje z nieruchomością inwestycyjną widniejącą w bilansie? Czy w planach jest sprzedaż tej nieruchomości? Czy nieruchomość obecnie przynosi dochody, np. poprzez najem? Jeśli tak, to jaki rząd wielkości przychodów rocznie?  

Nieruchomość inwestycyjna widniejąca w bilansie nie jest wynajmowana. Prowadzone są prace przygotowawcze do budowy Centrum Logistycznego w Duchnowie

27. Czy Spółka zabezpiecza się przed ryzykiem kursu walutowego?

Tak, Spółka stosuje instrumenty zabezpieczające przed ryzykiem kursowym.

28. Ile trwa cykl rotacji zapasów? Po jakim czasie od zakupu towary powinny przepłynąć w przychodach w Rachunku Zysków i Strat?

Spółka podejmuje działania zmierzające do skrócenia cyklu rotacji zapasów, co stanowi naturalny kierunek dla każdego podmiotu prowadzącego działalność handlową. Naszym celem jest maksymalna optymalizacja czasu przepływu towarów – od momentu ich zakupu do rozpoznania przychodu w Rachunku Zysków i Strat. Szczegóły stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.